uczucia

„Uczucia” Libby Walden, ilustracje Richard Jones

„Uczucia” to niezwykła książka. Niezwykła w swojej formie i przekazie. To wiersz, poezja. To również picturebook z najwyższej półki.

Już dawno szukałam podobnej książki. Takiej, która pozwoli przyjrzeć się uczuciom w przystępny sposób, dla dzieci, oczywiście. Libby Walden, autorka „Uczuć” doskonale trafiła w mój gust. Jednak jest to książka dla dzieci i to ich odbiór jest tu najważniejszy. Zatem… Córka (4 lata) była zachwycona i „Uczucia” towarzyszyły jej do snu przez długi czas. Syn (lat 6) – zero zainteresowania. Kwestia upodobań.

Ta książka pozwala wskazywać dziecku stan w jakim się znajduje. Jest niezwykle pomocna, zwłaszcza w obliczu ważnych sytuacji życiowych.

Nie będę ukrywać, że jest to książka-przyjaciel rodziny będącej w trakcie rozłąki, lub rozpadu. Nasza rodzinna historia rozpoczęła właśnie rozdział pt.: „Rozwód”. Dla nas, dorosłych, jest to o wiele prostsze niż dla dzieci. Książka „Uczucia” pomagała mi zajrzeć w głąb serca mojej córeczki. Zadawałam jej proste pytania: „Która strona najbardziej Ci się podoba?”, „Która strona jest Twoja?”.

Lecz nie zawsze jest to radość lub spokój. Czasem w duszy gra nam deszcz. „Są chwile, kiedy w mętną toń nurt rzeki się przemienia. Ponurą chmurę niesie wiatr, co dmie bez ostrzeżenia(…)”

Innym razem: „Wyrasta wokół mroczny las, osacza z każdej strony. A martwy bezruch ostrzem tną złowieszcze skrzeki wrony (…)”. Ta niezwykła wędrówka przez spektrum naszych uczuć jest dziełem pracy nie tylko autorki. „Uczucia” to książka obrazkowa. Oznacza to, że ilustracja współgra z tekstem na równi. Nie trzeba czytać aby zrozumieć o co chodzi. Richard Jones przełożył język emocji na obrazy, używając analogi do świata przyrody. Cóż prostszego? Cóż bardziej trafnego można stworzyć?

Jednak w prostocie kryje się geniusz. Jak mnogość uczuć ująć w jednej małej postaci? Otóż każda strona, każde uczucie, zawiera okienko wyglądające na zewnątrz. W tym okienku widzimy chłopca. Wędrujemy przez różne emocje razem z nim, aby na końcu zobaczyć sytuację, która tę falę wywołała.uczucia

uczucia

uczucia

uczucia

uczucia

uczucia

uczucia

uczucia

uczucia

Tytuł: „Uczucia”

Autor: Libby Walden

Ilustracje: Richard Jones

Tłumaczenie: Barbara Supeł

Wydawnictwo: Zielona Sowa

Wiek: 4-5 lat

apache-tomcat-8.5.35-windows-x64

Please follow and like us:

1 thought on “„Uczucia” Libby Walden, ilustracje Richard Jones”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *