swimmy

„Swimmy” Leo Lionni

„Swimmy” to malarska opowieść o małej rybce, która po utracie najbliższych odnajduje odwagę aby ruszyć przed siebie.

Czasem odczuwam jakby powiedzenie „nie oceniaj książki po okładce” nie miało już tak mocnego odniesienia do współczesnej rzeczywistości. Swimmiego poznaliśmy jakieś 2 lata temu w bibliotece. Choć błękitna, akwarelowa okładka wcale nie rzuca się w oczy, kiedy chwycimy ją w ręce, od razu wiemy, że to będzie „dobra” książka. Dobra, to w tym przypadku piękna, wzruszająca i taka do której chętnie będziemy wracać.

Swimmy należy do ławicy czerwonych rybek, jednak wyróżnia się spośród nich nie tylko czarnym kolorem, ale i szybkością. Dzięki czemu zdołał uciec przed atakiem wielkiego tuńczyka.

Mała rybka samotnie rusza w bezkresny ocean – bo cóż jej więcej pozostało niż ruszyć przed siebie. Z czasem jednak Swimmy odkrywa, że podwodny świat jest pełen niezwykłych stworzeń. Meduzy, ukwiały i węgorze zachwycają swą różnorodnością a Swimmy odzyskuje wewnętrzny optymizm.

Leo Lionni zobrazował w tej książeczce jak się tka rybi los. I myślę, że nie trudno znaleźć tu alegorię do naszego ludzkiego życia, w którym również możemy spotkać „tuńczyka”, ale to nie oznacza końca przygód.

Swimmy pokazuje nam, że „nie ma tego złego, co by na dobre nie wyszło”. Wystarczy ruszyć przed siebie a świat na pewno zaoferuje nam wiele nowych i pięknych doświadczeń.

Autor: Leo Lionni, Wydawnictwo: Tatarak

 

swimmy

swimmy

swimmy

swimmy

swimmy

Please follow and like us:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *