niezłe ziółko

„Niezłe ziółko” Barbara Kosmowska, ilustracje Emilia Dziubak

Idealna książka na dzień Babci. Tyle można powiedzieć w skrócie. Życiowa, wzruszająca, wnikliwa. Przepełniona rodzinnym ciepłem i relacjami.

Autorki tej książki, Barbary Kosmowskiej, nie trzeba zapewne nikomu przedstawiać. Jej nazwisko kojarzmy z tytułami takimi jak „Buba” czy  „Kolorowy szalik”. Nie ma zatem wątpliwości, że warto sięgać po książki sygnowane tym nazwiskiem. „Niezłe ziółko” to książka dla dzieci od 5 lat, wzbogacona magnetycznymi ilustracjami Emilii Dzubak. Nadpisałam, że jest to „idealna książka na dzień Babci” – bo opowiada o Babci. A dokładniej rzecz ujmując, o relacji Babci i Wnuczka. Zaczyna się tak…

Eryk ma dwie babcie. Babcię Dużą i Babcię Malutką. Pewnego dnia Mama oświadcza podczas śniadaniowego maratonu, że Babcia Malutka zamieszka z nimi. Jakimś cudem nie słyszał zachwytu w jej głosie… A przecież Babcia Malutka jest najlepsza na świecie!

Babcia Malutka rzeczywiście była niesamowita. Zwiedziła chyba cały świat! Jeździła na kolorowym motocyklu i znała się dosłownie na wszystkim a na ziołach najlepiej! Szanowała Eryka i nazywała go „Młodym Człowiekiem” a nie „E-Ryczkiem” jak Babcia Duża. Przy Babci Malutkiej było zawsze wesoło a przy Babci Duże trzeba było stać niemal na baczność. Entuzjazm Eryka był zatem zrozumiały, ale dlaczego Mama tak się martwiła? Otóż Mama wiedziała coś więcej. Babcia musiała z nimi zamieszkać, ponieważ była chora…

Z Babcią Malutką Eryk spędził wiele przepięknych chwil i nauczył się mądrości życia. Jednak czy samodzielnie będzie potrafił stawić czoła codzienności gdy Babcia Malutka odejdzie?

„To piękna historia o szukaniu i znalezieniu tego, co jest prawdziwym dziecięcym skarbem – wiary w siebie i szacunku dla innych” – myślę, że lepiej nie da się tego ująć. Dodam od siebie, że w mojej bibliotece i w moim sercu zajmuje ona szczególne miejsce.

niezłe ziółko

niezłe ziółko

niezłe ziółko

 

Please follow and like us:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *