morze ciche

„Morze ciche” poetycka opowieść Jeroen Van Haele dla dzieci

W ostatnich dniach przyszła do nas paczka z zamówieniami od Wydawnictwa Nasza Księgarnia. Książek było w niej kilka i trudno było mi zdecydować od której zacząć… Decyzja padła na „Morze ciche”. Z ogromną przyjemnością mogę Wam dziś zaprezentować tę małą – wielką książkę.

„Morze ciche” to jedyna książka autorstwa Joreoen Van Haele, zilustrowana przez Sabien Clemant. Ta poetycka opowieść o głuchoniemym chłopcu, jest wędrówką przez świat zmysłów, pobudzającą wszelkie zasoby naszej empatii. Emilio czuje bardziej niż zwykli, zdrowi ludzie, lecz nie ma możliwości wyrazić swoich emocji słowami co sprawia, że szuka na to innych, własnych sposobów…

Autor przedstawia świat Emilia w prostych zdaniach. Można odnieść wrażenie, że odzwierciedlają one dokładnie te słowa, które chłopiec czyta z ust najbliższych. Mówi o tym co widzi, czuje i myśli w bezpośredni sposób co wprowadza atmosferę intymności zwierzeń przyjaciela. Ta szczerość jest poruszająca, bo nie każdy człowiek potrafi być tak autentyczny, nawet przed samym sobą.

Emilio pomimo braku możliwości wyrażenia siebie i komunikacji jest dodatkowo nieakceptowany i niechciany przez ojca. Doświadcza wyśmiewania i poniżania, a ostatecznie porzucenia. Na szczęście los daje mu Javiera – przyjaciela rodziny, który darzy chłopca ogromną sympatią, oraz wspiera jego Matkę. Javier zabiera chłopca nad morze a zabawa wśród fal sprawia, że Emilio pragnie usłyszeć ich szum i chlupotanie…

„Morze ciche” wywołało we mnie falę emocji. Ta książka nie tylko składnia do refleksji, ale sprawia, że zaczynamy mocniej czuć.

Pierwszym skojarzeniem jakie przyszło mi do głowy w czasie lektury to książka z moich czasów nastoletnich „Oskar i Pani Róża”. Czytając ją byłam rówieśnicą głównego bohatera, któremu bardzo współczułam i uroniłam wiele łez. Teraz Emilio na nowo obudził we mnie współczucie… Jako osoba dorosła, odpowiedzialna, mama, organizatorka nie mam zbyt wiele czasu na refleksję. Kiedy wszyscy podziwiają piękne widoki i zachody słońca ja z tyłu głowy przeglądam listę obecności, zasoby jedzenia, picia, pieluch itp. itd. Wieczorna lektura jest często po prostu „usypiajką” dla umysłu i nie jestem w stanie zaangażować się w nią emocjonalnie.

Ta mała książka zatrzymała na chwilę mój dorosły świat. Przeniosła mnie na cichą plażę i sprawiła, że czułam razem z Emiliem tańczące fale na stopach. Przez chwilę nie słyszałam tylko czułam. Mocną złość i rozgoryczenie. Płakałam nad stratą bliskiej osoby i doświadczałam spokoju u boku zaufanego człowieka.

„Morze ciche” to pozycja dla dzieci w wieku od 9 do 12 lat. Jednak moim zdaniem każdy rodzic powinien ją przeczytać zanim wręczy ją swojemu dziecku. Nie trzeba na to więcej niż godzinki czasu a jest to historia, która przywraca wiarę w sens życia.

Kup tę książkę w najtańszej -> KSIĘGARNI INTERNETOWEJ <-

morze ciche

morze ciche

morze ciche

morze ciche

Wydawnictwo Nasza Księgarnia

Please follow and like us:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *