„Mały atlas ptaków” Ewy i Pawła Pawlaków

„Mały atlas ptaków” to książka, która wprowadzi nas w świat najpopularniejszych polskich ptaków. Najpopularniejszych czyli takich, które możemy napotkać w każdym lesie czy parku.

Przyznam, że czasem dostrzegam ptaka na drzewie – tak pięknie śpiewa, jest taki kolorowy, pokazuję go palcem mojemu dziecku i….. iiii? I mówię: „Zobacz! Ptaszek!”. Jaki to ptaszek, jak się nazywa i jakie ma zwyczaje tego już nie wiemy. Srokę, sikorkę, wróbla i kosa każdy z nas rozpozna. Większość ptaków znamy tylko z nazwy albo tylko z wyglądu. Z książką „Mały atlas ptaków” możemy poszerzyć swoją wiedzę i zainteresować dzieci światem przyrody.

Mały atlas ptaków – czego możemy się nauczyć?

Szpak to czarny ptak z żółto-pomarańczowym dziobem. Piórka ma skropione białymi ciapkami i lubi je stroszyć podczas śpiewania. Lotki na skrzydłach są jasno beżowe.

Dzwoniec. „To ptak wielkości wróbla, który mieszka w naszym ogrodzie przez cały rok. Wiosną cieszy ucho swoim dźwięczącym jak dzwoneczek śpiewem: „Kling, kling, kełit”. Dokładnie pamiętam ten wiosenny śpiew. Dzwoniec ma żółte upierzenie, troszkę podobne do sikorki. Te maleńkie ptaszki można zimą dokarmiać owocami jarzębiny lub dzikiej róży.

Ewa i Paweł Pawlak – o autorach.

Poza mocą ciekawych informacji na temat naszych rodzimych ptaków, atlas jest wyposażony w ujmujące ilustracje. Państwo Pawlakowie są jednymi z czołowych polskich ilustratorów. Ta książka to wspólna małżeńska praca. Niezwykłe kolaże z tkanin oraz tekst są autorstwa Pani Ewy. Akwarelami zajął się Pan Paweł i dodatkowym przemiłym elementem są ilustracje Hani.

Pani Ewa tworzy charakterystyczne kolaże, którymi tak bardzo się zachwycam. Jest to technika, którą autorka posługuje się od lat i oczarowuje czytelnika doborem kolorów, kompozycjami i przede wszystkim przestrzenność ilustracji .

A może pamiętacie jeszcze z dzieciństwa wszywane przez babcie poduszki, ich chropowatą i wypukłą strukturę? I takie miłe przesłanie: „zrobiłam to dla ciebie”. Ta książka ma w sobie ciepło rodzinnego domu i radość wspólnej zabawy.

Dziś „Mały atlas ptaków” zyskuje honorowe miejsce w naszej biblioteczce.

A! I ma on jeszcze jedną zaletę! TWARDE STRONY!

mały atlas ptaków

mały atlas ptaków

mały atlas ptaków

mały atlas ptaków

mały atlas ptaków

Please follow and like us:

16 thoughts on “„Mały atlas ptaków” Ewy i Pawła Pawlaków”

  1. To jest dobry pomysł na prezent. Ilistracje przepiękne kolorowe, jaka kreska i całość graficzna pięknie się komponuję. A taki atlas może się przydać, bo maluchy to myślą że mama wszystko wie ;). Dziękuję za polecenie tej książki.

  2. Jak sam tytuł wskazuje, autorów „Małego atlasu” jest dwoje 🙂 Dodam jeszcze, że to Ewa tę książkę wymyśliła i to ona napracowała się przy swoich tkaninowych kolażach dużo bardziej niż ja przy akwarelach. Tyle uściślenia 🙂
    Dziękuję za przedstawienie naszej książki i serdecznie pozdrawiam, Paweł Pawlak.

    1. Serdecznie dziękuję za Pana głos, który wiele wyjaśnia.
      Jestem pod wrażeniem pracy Pana Żony. Podejrzewałam jednak odwrotny wkład. Akwarele przypisywałam Pani Ewie a przestrzenne kolaże (podobne były w Ignatku) Panu. Książka jest doskonała! Gratuluję i jeszcze raz dziękuję za to sprostowanie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *