„Mały atlas ptaków” Ewy i Pawła Pawlaków

Ile wiesz o polskich ptakach?

„Mały atlas ptaków” to książka, która wprowadzi nas w świat najpopularniejszych polskich ptaków. Najpopularniejszych czyli takich, które możemy napotkać w każdym lesie czy parku. Przyznajcie się sami, że czasem dostrzegacie ptaszka na drzewie – tak pięknie śpiewa, jest taki kolorowy, pokazujecie go palcem swojemu dziecku i….. iiii? I mówicie: „Zobacz! Ptaszek!”.

Ale jaki to ptaszek? Jak się nazywa? Jakie ma zwyczaje? Srokę, sikorkę, wróbla i kosa każdy z nas rozpozna. Jednak większość ptaków znamy tylko z nazwy albo tylko z wyglądu. Z książką „Mały atlas ptaków” możemy poszerzyć swoją wiedzę i zainteresować dzieci światem przyrody.

Mały atlas ptaków – czego możemy się nauczyć?

Szpak. To czarny ptak z żółto-pomarańczowym dziobem. Piórka ma skropione białymi ciapkami. Lotki na skrzydłach są jasno beżowe. A z atlasu możemy się dowiedzieć takiej ciekawostki, że szpak stroszy piórka kiedy śpiewa.

Dzwoniec. „To ptak wielkości wróbla, który mieszka w naszym ogrodzie przez cały rok. Wiosną cieszy ucho swoim dźwięczącym jak dzwoneczek śpiewem: „Kling, kling, kełit”. Dokładnie pamiętam ten wiosenny śpiew. Dzwoniec ma żółte upierzenie, troszkę podobne do sikorki. Te maleńkie ptaszki można zimą dokarmiać owocami jarzębiny lub dzikiej róży – tego również można dowiedzieć się z „Małego atlasu ptaków”.

Ewa i Paweł Pawlak – o autorach.

Poza mocą ciekawych informacji na temat naszych rodzimych ptaków, atlas jest wyposażony w ujmujące ilustracje. Państwo Pawlakowie są jednymi z czołowych polskich ilustratorów. Ta książka to wspólna małżeńska praca. Niezwykłe kolaże z tkanin oraz tekst są autorstwa Pani Ewy. Akwarelami zajął się Pan Paweł i dodatkowym przemiłym elementem są ilustracje Hani.

Wcześniej zaznaczałam wielki wkład Pana Pawła w tę książkę. Jednak autor sam do mnie napisał aby sprostować mój błąd (za który wielce przepraszam) i podkreśla, że „Mały atlas ptaków” jest książką bardziej Pani Ewy (ilustracje, zdjęcia, tekst) niż jego (akwarele i projekt graficzny).

Pani Ewa tworzy charakterystyczne kolaże, którymi tak bardzo się zachwycam. Jest to technika, którą autorka posługuje się od lat a w prezentowanej tu książce osiągnęła mistrzowski poziom. Dobór kolorów, kompozycje i przede wszystkim przestrzenność ilustracji wciągnie każdego czytelnika.

A może pamiętacie jeszcze z dzieciństwa wszywane przez babcie poduszki, ich chropowatą i wypukłą strukturę? I takie miłe przesłanie: „zrobiłam to dla ciebie”. Ta książka ma w sobie ciepło rodzinnego domu i radość wspólnej zabawy.

Dziś „Mały atlas ptaków” zyskuje honorowe miejsce w naszej biblioteczce.

A! I ma on jeszcze jedną zaletę! TWARDE STRONY!

mały atlas ptaków

mały atlas ptaków

mały atlas ptaków

mały atlas ptaków

mały atlas ptaków

Please follow and like us:

16 thoughts on “„Mały atlas ptaków” Ewy i Pawła Pawlaków”

  1. To jest dobry pomysł na prezent. Ilistracje przepiękne kolorowe, jaka kreska i całość graficzna pięknie się komponuję. A taki atlas może się przydać, bo maluchy to myślą że mama wszystko wie ;). Dziękuję za polecenie tej książki.

  2. Jak sam tytuł wskazuje, autorów „Małego atlasu” jest dwoje 🙂 Dodam jeszcze, że to Ewa tę książkę wymyśliła i to ona napracowała się przy swoich tkaninowych kolażach dużo bardziej niż ja przy akwarelach. Tyle uściślenia 🙂
    Dziękuję za przedstawienie naszej książki i serdecznie pozdrawiam, Paweł Pawlak.

    1. Serdecznie dziękuję za Pana głos, który wiele wyjaśnia.
      Jestem pod wrażeniem pracy Pana Żony. Podejrzewałam jednak odwrotny wkład. Akwarele przypisywałam Pani Ewie a przestrzenne kolaże (podobne były w Ignatku) Panu. Książka jest doskonała! Gratuluję i jeszcze raz dziękuję za to sprostowanie.

  3. Przepiękna książeczka. Nie mogłam oderwać od niej Tosi, kiedy trafiła do naszego domu. Jedna z najpiękniejszych książek dla dzieci, a wśród tych edukacyjnych prawdziwa perełka:)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *