kuba niedźwiedż

„Kuba Niedźwiedź, historie z gawry” Renata Kijowska

Kuba to młody niedźwiedź. Nie miś, prawdziwy dziki niedźwiedź z Tatrzańskiego Parku Narodowego.

Dziki znaczy urodzony i żyjący w zgodzie z naturą… Wydaje się to oczywiste i zrozumiałe. Okazuje się jednak, że nawet najmniejszy ślad pozostawiony przez człowieka w środowisku naturalnym może doprowadzić do zaburzenia harmonii. Renata Kijowska (reporterka TVN) porusza niezwykle ważny temat leśnego savoir vivre w lekki i przystępny sposób. Ta książka porywa nas do wnętrza puszczy i pozwala spojrzeć na ludzi oczami Niedźwiedzi.

Niedźwiedzia Mama wychowuje sowich synów, Benia i Kubę zgodnie z niedźwiedzią tradycją. Pewnego dnia przygarniają do swojego stada liska Staszka i wszystko się zmienia.

Staszek stracił mamę i rodzeństwo przez kłusowników. On jeden przeżył, ale bez stada nie długo by się tym cieszył. Mama Kuby i Benia pod namową synów zgodziła się aby poszedł z nimi… Miała złe przeczucia od samego początku, ale dzieci tak bardzo prosiły. Z początku było nawet wesoło. Niedźwiadki z liskiem Staszkiem i wiewiórką Wiórą świetnie się bawili.

Ich zabawy przeniosły się zbyt blisko ludzkiego terytorium a polegały na zdobywaniu śmietnikowego jedzenia. Przez chwilę było pysznie i zabawnie… Nikt się nie spodziewał, że ceną tych wyskoków będzie Wolność.

Pewnie nie pierwszy raz to piszę, ale uwielbiam mądre książki. Mądre to znaczy przekazujące wiedzę i wzorce. Uczące nas świata w różnych aspektach. „Kuba Niedźwiedź” jest książką stworzoną przy współpracy autorki z niedźwiedziologami. Oczywiście przygody naszych bohaterów są zabarwione fikcją, która dodaje smaczku i porusza emocje, lecz jednocześnie przekazuje fakty. W przyjemny sposób opisuje przyczyny i skutki ludzkich i niedźwiedzich zachowań, oraz uczy jak uniknąć pewnych błędów.

Polecam tę książkę wszystkim miłośnikom świata natury, rodzicom lubiącym przekazywać swoim pociechom mądre i życiowe wzorce, oraz rodzinom wybierającym się w góry. Myślę, że Kuba może stać się doskonałym towarzyszem górskich wypraw i biwaków rodzinnych.

Tytuł: „Kuba Niedźwiedź – historie z gawry”

Autor/ka: Renata Kijowska

Ilustracje: Anna Łazowska

Wydawnictwo: Znak

Please follow and like us:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *