Książki o wychowaniu. Podręcznik rodzicielski

Zawsze kochałam dzieci. Od zawsze pragnęłam mieć dzieci. Cieszyłam się na wieść o każdym kolejnym dziecku. Ale macierzyństwo okazało się dla mnie trudne. Nie byłam na to przygotowana i nie spodziewałam się, że tak trudno będzie rozwiązać tak proste problemy. Nie spodziewałam się, że będę popełniać tak oczywiste błędy i że tak trudno będzie sobie wybaczyć. Brzmi znajomo? Witamy w gronie rodziców.

Rodzic też człowiek, który odczuwa wiele emocji. Nie zawsze potrafimy sobie z nimi radzić. Co w ogóle znaczy radzić sobie z emocjami? I dlaczego tak nas denerwuje, kiedy nasze dziecko odstawia te wszystkie cyrki z bucikami i kurteczką? Jak być konsekwentnym i nie karać? Jak pokazywać tylko „dobre” rozwiązania? Czy mogę złościć się na moje dziecko? Gdzie postawić granice? Czy jako matka mogę zająć się sobą? Na ile moje dzieci potrzebują mojej pomocy? Jak to wszystko poukładać?

Kiedyś usłyszałam mądre zdanie, że jeśli uważasz, że twoi rodzice nie byli wystarczająco dobrymi rodzicami to jakim Ty będziesz? Czy naprawdę uważasz, że wszyscy którzy żyli przed Tobą byli po prostu niemądrzy, czy właśnie rodzicielstwo jest tak trudne? To bardzo ważne aby uświadomić sobie co tak naprawdę myślimy na temat rodziny, dzieci i samych siebie. Kiedy już głowa nam paruje, kiedy już mamy dość to warto sięgnąć po pomoc. Moja piguła na rodzicielskie rozterki to po pierwsze mój wspierający mąż a po drugie seria tych oto książek!

Jesper Juul „Przestrzeń dla rodziny” to czołowa pozycja tegoż autora. Juul jest współczesnym filozofem, pedagogiem i założycielem organizacji FamilyLab, która prowadzi szkolenia promujące metody wychowawcze Jespera Juula. A wszystko opiera się o cztery filary na, których warto budować relacje rodzinne: równa godność wszystkich członków rodziny, ochrona integralności osobistej, autorytet rodzicielski zbudowany na autentyczności, odpowiedzialność dorosłych za relacje z dziećmi. Na pierwszy rzut oka brzmi poważnie i strasznie. Boże! Jestem odpowiedzialny za WSZYSTKO! Nie wiem czy podołam, przecież i tak już popełniłem/am ze sto błędów, jestem zmęczony/a, wypompowany/a…. jak mam być autorytetem? Nie chcę już tej odpowiedzialności!

Ale nie ma się czego obawiać. (Ta) Książka Jespera Juula jest bardzo ciepła i przyjazna. Czytając ją możemy przyjrzeć się prostym domowym sytuacjom i zastanowić się „jak to u nas działa?” a dzięki temu lepiej zrozumieć dziecko i  siebie. Bo czegokolwiek byśmy nie robili, dzieci patrzą nam na ręce, ale rozumieją to po swojemu. Czasem bardzo dosłownie, czasem zupełnie na opak. Ta książka pomaga nam spojrzeć na naszą rodzinę z dystansu. W dialogu autorów poznamy ich własne problemy, dzięki czemu dostajemy odzew: „O.K. nie jestem sam! Inni też mają dylematy.”

Więcej na temat książek i filozofii Jespera Juula możecie poczytać na jego oficjalnej stronie http://jesperjuul.pl/

Miałam również przyjemność brać udział w konferencji „moje kompetentne dziecko” prowadzonej przez stowarzyszenie FamiliLab. Serdecznie polecam wszystkim rodzicom, dla których rodzicielstwo jest ważnym elementem życia. Mimo, że czasem wydaje się nam, że już wszystko wiemy, to wystarczy spojrzeć na rzeczywistość i okazuje się jak wiele już zapomnieliśmy. Nauka idzie w las jeśli się nie robi powtórek – dotyczy to każdego człowieka (małe i dużego).

„Jak mówić aby dzieci nas słuchały, jak słuchać aby dzieci do nas mówiły” Adele Faber i Elaine Mazish. Czy wiecie, że tak książka to prawdziwy podręczni na podstawie, którego prowadzone są prawdziwe szkoły dla rodziców? Otóż tak. To książka, którą każdy współczesny rodzic powinien mieć na swojej półce. Bo kiedy twoje argumenty tracą siłę i zbliżasz się do granicy gdzie umysł podpowiada Ci „użyj argumentu siły!”, wtedy chwytasz tą książkę, otwierasz na którejkolwiek stronie i JUŻ! Kest rozwiązanie! Proste, przekazane w formie komiksu z dialogami. Ufff!

Czasem rodzicom z początku się wydaje, że rozwiązania w tej książce są sztuczne. Jednak wystarczy spróbować zastosować je w życiu aby się przekonać o ich ABSOLUTNEJ SKUTECZNOŚCI! Niby mówimy tylko „oooo” i „aaaa”, ale tak naprawdę otwieramy dziecku drogę do tego aby dalej mogło mówić. Niby mówimy tylko „uuuuu” a tak naprawdę wyrażamy współczucie po upadku. Akceptujemy ból i krzyk. Lepiej przecież powiedzieć „uuuuuuuuuu” niż puścić wiązankę typu; „patrz pod nogi”, „no i znowu się przewracasz…” Lepiej? Pewnie, że lepiej.

Ale nie myśl, że nieprzyjemne emocje i konflikty znikną. Nie, nie… to jest książka, która daje nam narzędzie jak sobie z nimi radzić. Ta książka jest jak termomix, albo pralko-suszarka. Absolutny MUST HAVE – dla rodziców oczywiście!

Heidi Murkoff „Drugi i trzeci rok życia” to prawdziwa rodzicielska encyklopedia! Znajdziesz tu wszystko. Od zagadnień rozwojowych, poprzez zdrowotne i emocjonalne po praktyczne rady „jak dobrać buty”. „Drugi i trzeci rok życia dziecka” to oczywiście kolejny tom całej serii rozpoczynającej się wraz z poczęciem. Polecam, bo doprawdy ta książka to miód na rodzicielskie rozterki. To matka, babcia i przyjaciółka w jednym.

A Wy co macie pod ręką na czas kryzysu?

Please follow and like us:

4 thoughts on “Książki o wychowaniu. Podręcznik rodzicielski”

  1. To zdecydowanie pozycje niezbędne w biblioteczce każdego rodzica. Z jednej strony dają konkretne informacje, z drugiej dają do myślenia, zostawiają furtkę na własne poglądy dotyczące wychowania.

  2. „Jak mówić aby dzieci nas słuchały, jak słuchać aby dzieci do nas mówiły” Adele Faber i Elaine Mazish – czytałam i z całego serca polecam.
    Nie przetrwałabym także pierwszego roku z synem gdybym nie zastosowała rad z książki Tracy Hogg „Zaklinaczka dzieci”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *