dom nie z tej ziemi

„Dom nie z tej ziemi” Małgorzata Strękowska – Zaremba/ przyjaźń, empatia i wyobraźnia vs. przemoc

Dom nie z tej ziemi „wyrósł” jakby nigdy nic, pomiędzy budynkami nowego osiedla. Jest żółty. Ma brązowy dach. Niby jest zupełnie normalny, ale skrywa pewną tajemnicę…

Od początku niemalże do samego końca „Dom nie z tej ziemi” zdaje się być powieścią science-fiction dla dzieci. Główna bohaterka – Marysia, obserwuje TEN dom z krzaków przy ulicy Radosnej. Nikt poza nią nie dostrzega niezwykłych właściwości TEGO domu. Mimo, że nie wiemy co dokładnie się z nim dzieje wyczuwamy lęk i niechęć. Nawet krasnale w ogródku wydają się być wrogo nastawione a żółty kolor wcale nie sprawia wrażenia ciepła i przytulności. Misją Marysi jest odczarować dom a do tego potrzebna jest jej mocy prawdziwej przyjaźni.

Nie łatwo jest zaufać innym ludziom, zwłaszcza w sprawie TAKIEJ wagi… Dom nie z tej ziemi jest niebezpieczny, potrafi zadawać realną krzywdę. Marysia wie o tym najlepiej. Nabiła sobie przez niego już wile siniaków.

Jednak Daniel, chłopiec mieszkający kilka ulic dalej okazuje się być godnym zaufania kompanem w podróży do najgłębszych korzeni TEGO domu, aby odkryć jego tajemnicę. Czy im się uda? Jaki sekret skrywa TEN dom? Czy Marysia i Daniel zdołają ocalić jego mieszkańców? Czy przyjaźń zdoła przetrwać próbę prawdy?

Książka „Dom nie z tej ziemi” zdobyła wyróżnienie literackie PS IBBY w 2017 roku. Dodatkowo nosi tytuł zwycięzcy plebiscytu 2017r. Przecinek i Kropka.

„Dom..” jest dedykowany dla czytelników w wieku 9+. Choć gdyby to ode mnie zależało (i od mojej wrażliwości) to nadałbym mu kategorię 16+. Wiem, że to lekka przesada… ale pomijając mój wiek, naprawdę bałam się czytając tę książkę i płakałam ze wzruszenia na zakończeniu. Emocje jakie budzi „Dom nie z tej ziemi” są momentami ekstremalne i wymagają dużej odwagi. Jednak lekcja życia z niego płynąca jest bezcenna.

„Dom nie z tej ziemi” Autor: Małgorzata Strękowska – Zaremba, wydawnictwo Nasza Księgarnia

Please follow and like us:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *